Profilaktyka - Nowotwór piersi


Profilaktyka raka piersi 

Rak piersi jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.
Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 r. ż. Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet z mutacją w obrębie genów, najczęściej w BRCA 1. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! Warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby. 
W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne. 
Czy program jest dla Ciebie? 

Tak, jeżeli:

  • jesteś kobietą w wieku od 50 do 69 lat i w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywałaś mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej, 
  • otrzymałaś w ramach programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.
 
Bezpłatne badania mammograficzne
 

O więcej zapytaj swojego lekarza w czasie teleporady.


Profilaktyka raka piersi

Bez wychodzenia z domu możesz prowadzić samobadnie piersi.

Samobadanie piersi.

O swoich wątpliwościach poinformuj lekarza w czasie wizyty lub teleporady.