Koronawirus historia - Historia Covid-19


  COVID-19 (od ang. coronavirus disease 2019) – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Została po raz pierwszy rozpoznana i opisana w listopadzie 2019 roku, w środkowych Chinach (miasto Wuhan, w prowincji Hubei) podczas serii zachorowań zapoczątkowujących pandemię tej choroby.

  17 listopada 2019 roku w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach rozpoczęła się epidemia nietypowej formy ciężkiego zapalenia płuc. Epidemia zaskoczyła służbę zdrowia zamieszkałego przez blisko 9 milionów mieszkańców miasta Wuhan z chińskiej prowincji Hubei. Niedługo potem epidemia ciężkiego zapalenia płuc objęła całą tą prowincję o populacji 58,4 milionów. W okresie od listopada 2019 roku do stycznia 2020 roku zachorowania pojawiały się głównie w mieście Wuhan, w środkowych Chinach, ale już w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się w całych Chinach. W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie.
  Naukowcy zaczęli szukać czynnika powodującego tę tajemniczą chorobę i sposobów jej zwalczania. Już 11 lutego 2020 roku choroba otrzymała nazwę COVID-19, a trzy dni później wywołujący ją patogen nazwę wirus SARS-CoV-2.
  Od 4 marca 2020 roku są notowane zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce, a pierwszą śmierć w wyniku tej choroby zarejestrowano 12 marca 2020 roku. 11 marca 2020 roku infekcja wirusem SARS-CoV-2 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. 13 marca 2020 WHO podała, że centrum pandemii koronawirusa stała się Europa. Później zachorowania rozlały się na pozostałe kontynenty, a ostatnim, na którym stwierdzono zachorowania, stała się w grudniu 2020 roku Antarktyda.
  Do 25 maja 2022 roku odnotowano ponad 529 mln przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w 192 państwach i terytoriach. W skali międzynarodowej zostały podjęte działania w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażeń. Ograniczono podróże, wprowadzono kwarantanny i godziny policyjne, odroczono lub odwołano szereg wydarzeń sportowych, religijnych i kulturalnych. W Chinach i w Korei Południowej wprowadzono środki policyjne. Część państw zamknęła granice lub wprowadziła ograniczenia ruchu granicznego, w tym przylotów pasażerów, oraz restrykcje wobec osób przekraczających granice. Wprowadzono kontrole temperatury pasażerów na lotniskach i dworcach kolejowych. W związku z wybuchem pandemii w 177 państwach na poziomie krajowym lub lokalnym zostały zamknięte szkoły i uniwersytety, co w wymiarze globalnym w szczycie dotknęło blisko 1,27 miliarda uczniów i studentów (72,4%).