Koronawirus - profilaktyka
Zniesienie wielu dotychczasowych obostrzeń spowodowało, że część osób jest przekonanych, że koronawirus już jest pokonany i w pełni wróciliśmy do reguł życia sprzed epidemii. Tak jednak nie jest, nadal powinniśmy przestrzegać zasad profilaktyki, by zapobiegać zakażeniom. W ciągu ostatnich miesięcy nauczyliśmy się wiele na temat walki z epidemią, a obecne przepisy odwołują się do naszego odpowiedzialnego zachowania.
Pamiętaj, że koronawirus:
- posiada otoczkę tłuszczową, dlatego niszczą go mydło i detergenty,
- może przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin na kartonie i do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku,
- przenosi się drogą kropelkową, czyli możesz się zakazić, jeżeli utrzymująca się w powietrzu wydzielina z ust lub nosa osoby zakażonej dotrze do Ciebie,
- może zostać przeniesiony w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonym, na przykład podczas przywitania,
- może zostać przeniesiony poprzez dotknięcie ręką zanieczyszczonej powierzchni i późniejsze dotknięcie ust, oczu, nosa lub np. telefonu, który przyłożysz do twarzy.
Jakich zasad powinieneś przestrzegać?
Zachowaj dystans:
- nie podawaj ręki, nie całuj na powitanie, nie obejmuj,
- zachowaj co najmniej 1,5m odległości od innych ludzi,
- obowiązkowo zasłaniaj nos i usta jak nie możesz zachować 1,5m odległości od innych ludzi,
- unikaj dużych skupisk ludzkich,
- unikaj bliskiego kontaktu z chorymi, kaszlącymi, kichającymi, gorączkującymi.
- Myj ręce mydłem przez 30 sekund, dokładnie, nie omijając żadnej części, tak jak jest to opisane w instrukcji Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
- zawsze, kiedy wracasz do domu,
- zawsze przed jedzeniem,
- po przyjściu do pracy,
- po skorzystaniu z publicznego transportu,
- po skorzystaniu z toalety,
- po wydmuchaniu nosa,
- kaszlu lub kichaniu,
- zawsze, jeśli ręce są brudne, lepkie itp.
- zawsze, kiedy wracasz do domu,
- Jeśli nosisz tipsy lub długie paznokcie, używaj szczoteczki do paznokci (i często ją dezynfekuj).
- Jeśli nie masz akurat możliwości umycia rąk, użyj środka dezynfekującego zawierającego co najmniej 60% alkoholu. Możesz go też użyć po umyciu rąk.
- Używaj środka dezynfekującego wszędzie, gdzie jest dostępny: przy wejściu do sklepu, do miejsca sportu czy urzędu.
Co daje dystansowanie w czasie epidemii?
W czasie epidemii dystansowanie społeczne (ang. social distancing), dystansowanie fizyczne (ang. physical distancing) stanowi zestaw niefarmaceutycznych interwencji lub środków mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej poprzez utrzymywanie fizycznego dystansu między ludźmi i zmniejszanie częstości kontaktu bez zachowania odpowiedniego dystansu fizycznego. Zwykle polega on na zachowaniu pewnej określonej (zależnej od kraju) odległości od innych oraz unikaniu gromadzenia się w dużych grupach.
Wdrożenie polityki dystansowania epidemicznego koreluje ze znacznym ograniczeniem transmisji wirusa SARS-CoV-2, dowodzą naukowcy na łamach „PLOS ONE”[1]. W swoim opracowaniu "Enacting national social distancing policies corresponds with dramatic reduction in COVID19 infection rates" badacze[1] przeanalizowali dane z 50 stanów USA oraz szerzej, z 134 różnych krajów. Zdaniem autorów wyniki tych badań potwierdzają, iż dystansowanie społeczne jest przydatnym narzędziem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji COVID-19. Według ich wyliczeń[1] polityka dystansowania przyjęta w 46 krajach zapobiegła wystąpieniu ok. 1,57 mln przypadków zakażenia COVID-19 w czasie zaledwie 2 tygodni.
Zdaniem naukowców z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston[2], polityka dystansowania społecznego przyjęta na szczeblu krajowym ograniczyła liczbę zakażeń COVID-19.
- McGrail DJ, Dai J, McAndrews KM, Kalluri R (2020) Enacting national social distancing policies corresponds with dramatic reduction in COVID19 infection rates. PLoS ONE 15(7): e0236619. doi.org/10.1371/journal.pone.0236619
- internet; mdanderson.org/newsroom/implementation-of-social-distancing-policies-correlates-with-significant-reduction-in-sars-cov-2-transmission.h00-159383523.html
Zasady higieny.
Jak skutecznie myć ręce nowa infografika
poniżej.