Profilaktyka - szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2


W tym miejscu będziemy zamieszczać aktualności dotyczące szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

W miarę możliwości, będziemy tu Państwa informować o postępie w przygotowaniach do szczepień.

Informacja ze strony gov.pl. Narodowy Program Szczepień - Przyspieszamy Narodowy Program Szczepień – zmiany zasad w II kwartale 2021 r.

08.04.2021 Poszerzamy kadrę szczepiącą oraz uproszczamy kwestionariusz pacjenta
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dopuszczamy w II kwartale 10 razy więcej zawodów uprawnionych do wykonywania szczepień. Uproszczamy również zasady kwalifikacji – pacjenci przed szczepieniem wypełnią łatwiejsze kwestionariusze. Nadal trwa rejestracja osób 60+ na kwietniowe szczepienia. Polska ma najniższy wskaźnik utylizacji szczepionek w całej Europie.
Jeżeli masz powyżej 60 lat i chcesz się zaszczepić, już dziś możesz się zarejestrować. Gdy już się zarejestrowałeś na termin majowy , możesz przenieść wizytę na kwiecień. Wystarczy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989 lub bezpośrednio telefonicznie w Twoim punkcie szczepień.
Zgodnie z danymi otrzymanymi od producentów szczepionek, jeszcze w kwietniu do Polski ma przyjechać około 5 mln dawek. Dlatego w tym celu przygotowujemy uproszczony system, poszerzamy katalog punktów szczepień oraz wprowadzamy rozszerzony harmonogram szczepień.

Rozszerzenie kwalifikacji i procedur w zakresie wykonywania szczepień
Przez zmiany w Narodowym Programie Szczepień usprawniamy cały system. Studenci ostatnich lat medycyny będą mogli kwalifikować chętnych do szczepień. Aplikować szczepionkę mogą nie tylko lekarze, ale również:

 • stomatolodzy,
 • felczerzy,
 • pielęgniarki,
 • położne,
 • ratownicy medyczni,
 • diagności laboratoryjni,
 • farmaceuci,
 • fizjoterapeuci.

– Jest to jeden z kroków w kierunku przyspieszania procesu szczepień i uproszczania procedur. Do tej pory kwalifikować do szczepień mógł tylko lekarz, a teraz do kwalifikacji dopuszczonych będzie 10 razy więcej zawodów. W ten sposób dołączymy do wielu krajów europejskich, które właśnie tak prowadzą szczepienia. Ma to pozytywny wpływ na tempo i łatwość procedur – podkreślił minister Michał Dworczyk. – Dziś publikujemy uproszczoną kwalifikację. Będzie się ona odbywała przez wypełnienie karty. Chodzi o prosty kwestionariusz, który wypełnia i podpisuje pacjent. W przypadku wątpliwości, pacjent będzie kierowany do lekarza. Jeśli nie będzie wątpliwości, kwestionariusz będzie wystarczającą kwalifikacją i będzie można zaszczepić – dodał.
Polska z najniższym wskaźnikiem utylizacji szczepionek
W skali całej Europy to właśnie Polska posiada najniższy wskaźnik utylizacji szczepionek, zaledwie na poziomie 0,09 proc. Oznacza to, że jedna na tysiąc szczepionek jest utylizowana. Wskaźnik ten jest zasługą osób pracujących w punktach szczepień, które dbają o wszystkie preparaty.
– To, że jakieś szczepionki, od czasu do czasu, mogą się zmarnować, bo np. jest uszkodzenie mechaniczne albo zostanie fragment korka w fiolce, czy też nie zjawi się pacjent i nie ma go kim zastąpić – to takie sytuacje, co wynika ze statystyki, muszą się zdarzać. Jednak na tle innych krajów mamy świetne wyniki w tej sprawie – mówił Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Co ze szczepionką, gdy pacjent się nie zjawi?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca 2021 r. w sytuacji, kiedy nie zjawi się umówiony pacjent, można zaszczepić dowolnego innego pacjenta, który nie jest zapisany na termin, ale jest uprawniony i ma wystawione e-skierowanie. W Polsce jest ponad 10 mln takich osób. W ten sposób zmniejszamy ryzyko utylizacji i niewykorzystania szczepionki.
Lepsza infrastruktura w nowym etapie Narodowego Programu Szczepień
Zależy nam, żeby szczepionkę przeciw COVID-19 zaaplikowali wszyscy chętni w możliwe jak najszybszym terminie. W tym celu rozwijamy pilotażową infrastrukturę:

 • tworzymy kilkaset nowych miejsc szczepień w miejscach wskazanych przez samorządy dodatkowo dla już istniejących 6,5 tys. punktów,
 • zmieniamy niektóre z dotychczasowych miejsc szczepień w Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) o zwiększonej wydajności,

W każdym powiecie otworzymy przynajmniej jeden duży punkt szczepień. Wykonamy 500 szczepień dziennie w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców w Punktach Szczepień Powszechnych oraz 200 dawek w przypadku miast do 50 tys. mieszkańców.
Już 15 kwietnia uruchomimy pilotażowy punkt drive-thru. Po 20 kwietnia otworzymy Punkty Szczepień Powszechnych m.in. w szkołach, domach kultury, halach sportowych. Budynki te są najczęściej dobrze zlokalizowane, z ułatwionym dostępem i infrastrukturą.
Na maj z kolei zaplanowane jest rozpoczęcie szczepień w aptekach, a na przełomie maja i czerwca planujemy rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy.
Kilka sposobów na rejestrację
Masz wiele możliwości, żeby zarejestrować się na szczepienie. Możesz to zrobić:

 • przez infolinię 989,
 • wysyłając SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,
 • poprzez e-rejestrację na stronie głównej pacjent.gov.pl - należy zalogować się profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),
 • w punkcie szczepień – zachęcamy do telefonicznej rejestracji. Numery do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Zostań w domu i zapisz się zdalnie.

Rejestracja dla urodzonych w 1962 r. i później

Już teraz zachęcamy wszystkich do zgłaszania się na szczepienia za pośrednictwem formularza. To najszybsza i najprostsza forma zapisów. Tuż przed rozpoczęciem terminu rejestracji Twojej grupy wiekowej, z skontaktuje się z Tobą infolinia.
Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego!
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.
Wszystkich, którzy potrzebują dodatkowych informacji dotyczących rejestracji, zapraszamy na specjalną stronę gov.pl/szczepimysię: zobacz jak zarejestrować się na szczepienie!
 

Rejestracja na szczepienia – jak będzie wyglądać w kwietniu?
Od 12 kwietnia możesz zarejestrować się na sczepienie zgodnie z poniższym harmonogramem.

Rejestracja dla urodzonych w 1962 r. i później:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972.
 • 24 kwietnia – rocznik 1973. 

Tak skonstruowany harmonogram zapewnia elastyczność. Jeśli będziesz już w gronie uprawnionych i nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później.
(infografika poniżej).

 
 
 

 Od 15 marca rozpoczęły się szczepienia przewlekle chorych.

W celu sprawnego przeprowadzenia szczepień również wśród osób przewlekle chorych obowiązuje kolejność szczepień. Na początku zostaną zaszczepieni:

 • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
 • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dni 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
 • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
 • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów.
Skierowania dla tej grupy wystawione będą automatycznie. Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym. Potrzebującym udostępnimy także mobilne zespoły szczepiące. Przyjadą one do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący oraz medycy tuż przed podaniem samej szczepionki. Szczegółowe informacje dla osób przewlekle chorych udostępniamy na stronie gov.pl/szczepimysie w przeznaczonej dla tej grupy pacjentów zakładce (infografika poniżej).

Poniżej na infografikach opisy procesu szczepienia od COVID-19 dla poszczególnych uprawnionych grup chorych tj.  dializowanych, z chorobą nowotworową, po przeszczepie oraz poddawanych przewlekłej wentylacji mechanicznej.

 
 
 
 

  W dniu 7 marca pojawiła się na twitterze informacja i komunikat NR 4 Ministra Zdrowia w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech (Comirnaty) oraz Moderna (komunikat poniżej).

 

W dniu 19 lutego pojawiła się na twitterze informacja o planowanym na 15 marca rozpoczęciu szczepień osób z chorobami przewlekłymi (grupa 1b) oraz służb mundurowych i pacjentów 60-65 lat (grupa 1c). Zgodnie z poniższą inforgafiką do 7 marca ma zakończyć się proces szczepienia nauczycieli oraz kadry medycznej.

 

11.02.2021r. "Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. W poniedziałek uruchomimy zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 r.ż. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero." (infografika poniżej).

 
 
  Jako pierwsze zostaną zaszczepione osoby z tzw. grupy „0”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. To:
 • pracownicy szpitala węzłowego,
 • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
 • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
 • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
 • osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
 • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów;
Ze szczepienia w pierwszej kolejności skorzysta personel niemedyczny – czyli administracyjny i pomocniczy, który pracuje w tych placówkach. Zaszczepić będą się mogły także osoby zatrudnione w firmach współpracujących z tymi podmiotami, którzy przebywają w trybie ciągłym w danej placówce.

Zgodnie z komunikatem z dnia 20 stycznia 2021 roku mają być zmiany w harmonogramie szczepień.
Etap I szczepień przeciwko COVID-19 będzie podzielony na trzy części:
    1a - obejmie osoby po 60. roku życia (z utrzymaniem pierwszeństwa dla osób po 70. roku życia)
    1b - obejmie osoby z wybranymi chorobami przewlekłymi (zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19)
    1c - obejmie nauczycieli i służby mundurowe.

 Infografika poniżej.

 
 
 W drugim tygodniu lutego mają rozpocząć się szczepienia nauczycieli, to informacja ze strony gov.pl. 04.02.2021
Dzięki staraniom Ministerstwa Edukacji i Nauki rząd podjął decyzję, że już w drugim tygodniu lutego br. rozpoczną się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych. W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski. Zależy nam, aby nauczyciele zostali w miarę możliwości jak najszybciej zaszczepieni, co pozwoli na bezpieczny powrót uczniów do szkół.
 Którzy nauczyciele będą objęci szczepieniami w pierwszej kolejności?
W pierwszej grupie będą to:
 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoce wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic)
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
 • kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

 Jak będą wyglądały szczepienia nauczycieli?
Cała procedura będzie bardzo prosta. Nauczyciel będzie zgłoszony przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej.
Dyrektor będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej prosty formularz, który zostanie udostępniony do poniedziałku, 8 lutego br. w „Strefie Pracownika” SIO. W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników niebędących nauczycielami, lub niezatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu) i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.
 Jak będzie wyglądać rejestracja nauczycieli przez dyrektorów szkół i placówek?
Do poniedziałku, 8 lutego br. dyrektorzy otrzymają w „Strefie Pracownika” Systemu Informacji Oświatowej (SIO) strefa.ksdo.gov.pl formularz zgłaszania nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni. Ministerstwo przekaże również dokładną instrukcję zgłaszania pracowników w strefie dla zalogowanych SIO oraz szczegółową procedurę procesu szczepienia krok po kroku.
Dyrektor szkoły będzie miał czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy, 10 lutego br.
 Co musi zrobić nauczyciel, by otrzymać szczepionkę?
Nauczyciel musi zgłosić się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i poinformować o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.
Ważne! Nauczyciel nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. Formularz wypełni za niego dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO.
Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.
W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.
 Którym preparatem będą szczepieni nauczyciele?
Na polskim rynku znajdują się 3 preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.
Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni (zgodnie z komunikatem MZ z 11 lutego 2021 roku ma być to odstęp między 10. a 12 tygodniem od przyjęcia pierwszej dawki).
Charakterystyka Produktu Leczniczego „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie, w materiałach do pobrania. W dokumencie można znaleźć m.in. dane kliniczne dawkowania szczepionki, informacje o środkach ostrożności podczas jej stosowania czy działaniach niepożądanych.
Źródło: Departament Informacji i Promocji
              Ministerstwo Edukacji i Nauki

Na stromach gov.pl pojawiała się w dniu 11 lutego 2021 roku informacja na temat nowych wytycznych szczepień szczepionką AstraZeneca (pełna treść poniżej).

Szczepionka AstraZeneca – nowe wytyczne
− Po konsultacjach ze środowiskami medycznymi Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dotyczące komunikatu, który stwierdza, że szczepionką AstraZeneca mogą być szczepione wszystkie osoby od 18. do 65. roku życia − poinformował szef KPRM, minister Michał Dworczyk. – Oznacza to, że zapisy nauczycieli i opiekunów żłobków, które zaczną się w poniedziałek, będą uwzględniały również osoby powyżej 60. roku życia. Rozwiąże to problem, który polegał na tym, że nauczyciele “60+” nie mogli się zaszczepić − dodał.
Zmiana ta jest wynikiem napływających informacji medycznych i wyników badań. Właśnie dlatego kolejne kraje podwyższają wiek osób, które mogą być szczepione szczepionką AstraZeneca.
2 marca ma dotrzeć do Polski ok. 0,5 mln szczepionek firmy AstraZeneca. Będą one przeznaczone na dokończenie szczepień osób z grupy "zero".
Został też ustalony czas, który oddziela podanie 1. dawki szczepionki od 2. dawki. W Polsce będzie to między 10. a 12. tygodniem od przyjęcia pierwszej szczepionki. Jest to spowodowane skutecznością szczepionki AstraZeneca i zostało umieszczone w komunikacie i wytycznych ministra zdrowia (pełna treść komunikatu poniżej).

 
 

Zgodnie z informacją z twittera, 15 lutego rozpocznie się rejestracja pozostałej kadry pedagogicznej we wszystkich placówkach oświatowych i nauczycieli akademickich (infografika poniżej).

 
 
 
 
 

W dniu 12 lutego 2021 roku rozpoczynamy szczepienia nauczycieli szczepionką firmy AstraZeneca. Listy uprawnionych nauczycieli otrzymaliśmy z NFZ zgodnie z Narodowym Programem Szczepień.

 
 
 

Od 15 stycznia 2021 roku trwa rejestracja seniorów 80+, natomiast rejestracja seniorów 70+ rozpoczęła się 22 stycznia 2021 roku (infografika poniżej).

Obecny etap - szczepienia uprawnionych w ramach "pierwszego" etapu Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Od 12 lutego 2021 roku rozpoczną się szczepienia pracowników żłobków i nauczycieli. 

Dzięki pomocy pracowników NFZ i producentów aplikacji w dniu 15 stycznia 2021 roku zapisaliśmy w systemie e-Rejestracja pierwsze uprawnione do szczepienia osoby. Zapisane osoby z grupy 80+ otrzymały skierowania na szczepienie wystawione przez system e-Zdrowia.

 Rejestracja stan na 15.01.2021.

 
 

Osoby 70+ mogą zarejestrować się na szczepienie przez SMS o treści SZCZEPIMY SIE wysłany na numer 664 908 556 (infografika poniżej).

 
 

Opis dla osób z grupy 70+ jak zarejestrować się na szczepienie przez SMS.

 
 
 
 
 

W dniu 15 stycznia w trakcie rejestracji swoich seniorów, Państwo pytali gdzie zgłosić chęć zaszczepienia się. Chęć zaszczepienia się można zgłosić przez stronę www.gov.pl/web/szczepimysie.

 
 

 Poniżej infografika jak zgłosić chęć zaszczepienia się.

 

 Ci z Państwa, którzy zarejestrują się przez dedykowaną infolinię odnajdą swój punkt szczepień w wyszukiwarce. 

 Udostępniono wyszukiwarkę punktów szczepień

 

W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r., opublikowanym w Dz.U. 2021 poz. 91 została doprecyzowana kolejność szczepień (rozdział 3a poniżej).

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 153) dokonuje korekty w § 28a (jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 lutego 2021 r zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 253) dokonuje korekty w § 28a w ust. 1 pkt 10 (jak poniżej). 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 336) dokonuje korekty w § 28a w ust. 1: dodany pkt 8a i pkt 10 (jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 367) dokonuje nowelizacji w kolejności szczepień (jak poniżej).

 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 415) dokonuje korekty w § 29 (jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 436) dokonuje korekty w § 29 (jak poniżej).

Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 marca 2021 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021 poz. 447), dokonuje uporządkowania dotychczasowych aktualizacji w kolejności szczepień.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 512) dokonuje zmian w koleności szczepień (Rozdział 4 § 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 546) dokonuje zmian w kolejności szczepień (§ 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 617) dokonuje zmian w kolejności szczepień (§ 27, jak poniżej).


 Co wiemy o programie szczepień 

 Szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 mają być dobrowolne i darmowe. 

 Jak będzie wyglądał organizacyjnie proces szczepień

 • rejestracja (przez infolinię, u lekarza POZ, na dedykowanej stronie internetowej lub na IKP (Internetowym Koncie Pacjenta),
 • zgłoszenie się do punktu szczepień w celu kwalifikacji do szczepienia przez uprawnionego pracownika medycznego (lekarz, pielęgniarka),
 • szczepienie osoby zakwalifikowanej i obserwacja po szczepieniu oraz wyznaczenie daty drugiego szczepienia (za 21 dni), 
 • powtórzenie szczepienia po upływie 21 dni.

 Jakie grupy osób będą szczepione w pierwszej kolejności: 

 • Pracownicy służby zdrowia, 
 • Mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL, 
 • Osoby starsze powyżej 60 roku życia, 
 • Służby pracujące przy COVID-19 (policja, wojsko). 
 

 Priorytety szczepień dla kolejnych grup obywateli. 

 Etap zero: 

 • Pracownicy sektora ochrony zdrowia.

 Etap pierwszy: 

 • pensjonariusze DPS i ZOL,
 • osoby powyżej 60 roku życia w kolejności od najstarszych,
 • służby mundurowe,
 • nauczyciele.

 Etap drugi: 

 • osoby w wieku poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi,
 • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa.

 Etap trzeci:  

 • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń,
 • powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.
        
 Szczepienia mają być realizowane w:
 • przychodniach (POZ),
 • szpitalach,
 • szpitalach rezerwowych,
 • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie. 
 

Został udostępniony kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19.

Został udostępniony kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej z grupy 1B przeciw COVID-19.

 

Formularz uproszczonej kwalifikacji do szczepienia przeciw COID-19 wersja z 9 kwietnia 2021 roku (poniżej).

 

 Poniżej ulotka dla pacjenta szczepionki przeciw COVID-19 firmy BioNTech (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) z dnia 21 grudnia 2020r.

 

 Ulotka Comirnaty (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) w wersji z 28 stycznia 2021 roku poniżej.

 

 Ulotka Comirnaty (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) w wersji z 23 lutego 2021 roku poniżej.

 

 Poniżej ulotka dla pacjenta szczepionki COVID-19 firmy Moderna ze stycznia 2021 roku.

 

 29 stycznia 2021r., Komisja Europejska (KE) wydała zgodę na warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki wektorowej przeciwko COVID-19 „ChAdOx1-S” firmy AstraZeneca. Poniżej ulotka dla pacjenta szczepionki przeciwko COVID-19 „ChAdOx1-S” firmy AstraZeneca ze stycznia 2021 roku.