Profilaktyka - szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2


W tym miejscu będziemy zamieszczać aktualności dotyczące szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

W miarę możliwości, będziemy tu Państwa informować o postępie w przygotowaniach do szczepień.

  Obecnie trwa rejestracja wszystkich w wieku 12+ chcących się zaszczepić przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

 
 

Od 1 lipca będzie trwała rejestracja na loterię przez infolinię 989 lub IKP. #SzczepimySięWygrywamy.

 

Szczepienia dzieci i młodzieży przeciw COVID-19 najczęstsze pytania i odpowiedzi (infografiki poniżej).

 
 
 
 
 

Komunikat nr 9 Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2021 roku w sprawie schematów mieszanych dla szczepień przeciw COVID-19 (pełna treść poniżej).

Komunikat nr 8 Ministra Zdrowia z dnia 7 czerwca 2021 roku w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 (pełna treść poniżej).

 
 

Informacja ze strony gov.pl. Narodowy Program Szczepień - Przyspieszamy Narodowy Program Szczepień – dalsze zmiany zasad w II kwartale 2021r.

Zmiany w terminach szczepień między dawkami – drugie szczepienie już po 35 dniach
10.05.2021
Wszyscy pełnoletni mogą zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 – w maju i w czerwcu jest jeszcze 4,6 mln wolnych terminów wizyt. Do tej pory podano już ponad 14 mln dawek szczepionek, a w ciągu ostatniego tygodnia 1,8 mln. W tym tygodniu do punktów szczepień trafi 2 mln kolejnych dawek. Od 17 maja szczepienie ozdrowieńców odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu. Nastąpią także zmiany w terminach szczepień druga dawką – wszystkie preparaty (włącznie z AstraZenecą) będzie można przyjąć po min. 35 dniach od pierwszego szczepienia.
Narodowy Program Szczepień przyspiesza – w ciągu ostatniego tygodnia wykonano 1,8 mln szczepień. Łącznie to już ponad 14 mln dawek, które podano od początku NPS. Padł kolejny rekord dobowych szczepień – podano 418 916 zastrzyków. Na maj i czerwiec jest jeszcze wolnych 4,6 mln terminów. Zachęcamy wszystkich do rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.
Krócej poczekasz na drugą dawkę
Od 17 maja szczepienie ozdrowieńców odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Wcześniej trzeba było odczekać aż 90 dni.
Również od 17 maja zostanie skrócony czas podawania drugiej dawki szczepionek. Największe zmiany dotyczą szczepionki AstraZeneca, gdzie okres pomiędzy szczepieniami zmieni się – z blisko 3 miesięcy do 5 tygodni.
– Zgodnie ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu między podaniem drugiej dawki szczepionki: Moderna z 42 dni do 35 dni, Pfizer z 42 dni do 35 dni, AstraZeneca z 84 dni do 35 dni. Zmiana wejdzie w życie od 17 maja. Podyktowana jest dostępnością szczepionek – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Masz 18 lat lub więcej? Zaszczep się
Od 10 maja uruchomiliśmy rejestrację dla wszystkich pełnoletnich. Osobom urodzonym w 2003 roku w dniu 18-tych urodzin zostaje wystawione e-skierowanie. Zachęcamy wszystkich do rejestracji na kilka sposobów – na stronie pacjent.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii 989. Tylko masowe szczepienia pozwolą szybciej wrócić do normalności.
15 maja w ramach Narodowego Programu Szczepień uruchomimy kampanię profrekwencyjną, by zachęć wszystkich niezdecydowanych. Do kampanii zostaną zaproszeni znani sportowcy, blogerzy i youtuberzy. Kampania będzie prowadzona w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych.
Szczepienia w zakładach pracy
Wszystkie zakłady pracy zainteresowane udziałem w programie, powinny zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W dokumencie tym należy wskazać liczbę chętnych pracowników do zaszczepienia. Nie trzeba podawać danych personalnych.
W dniach 17-23 maja uruchomimy pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Od 1 czerwca rozpoczniemy regularne szczepienia w wysokości 300 tys. dawek tygodniowo. Obecnie zgłosiło się już ponad 740 zakładów pracy. Liczba pracowników zgłoszona w ramach tych szczepień to 826 905 osób.
Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako punkt szczepień. Zakład pracy może wystawić w tym samym czasie maksymalnie 1 zgłoszenie, które powinno spełniać następujące kryteria:

  •  PWDL: w zgłoszeniu należy podać dane współpracującego PWDL (zakład pracy musi uzyskać jego zgodę).
  •  Liczba zgłoszonych osób: min. 300, bez górnego limitu (w przypadku dużych zgłoszeń, pow. 10 tys. osób, należy liczyć się z możliwym etapowaniem dostaw szczepionek).
  •  Pracodawca, we współpracy ze zgłoszonymi PWDL, powinien być w stanie zaszczepić wszystkie zgłoszone osoby w ciągu maksymalnie 5 dni (należy odpowiednio dobrać liczbę zgłaszanych osób i podmiotów medycznych).

Mobilne Jednostki Szczepień
Mobilna Jednostka Szczepień to profesjonalista medyczny, który wykona indywidualnie szczepienie poza punktami szczepień działającymi w ramach Narodowego Programu Szczepień. Program dedykowany jest do lekarzy, pielęgniarek, położne, ratownicy medyczni, felczerzy. Głównym założeniem MJS jest dotarcie do jak największej liczby osób chętnych zaszczepić się przeciwko COVID-19. Więcej informacji odnośnie kwalifikacji i organizacji procesu znajdziesz na stronie.
Przyspieszenie szczepień dla osób niepełnosprawnych
Od 10 maja zwiększyliśmy dostępność szczepionek i przyspieszamy proces szczepień dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie osoby z orzeczeniem o głębokiej niepełnosprawności mogą szczepić się poza kolejnością. Oznacza to, że takie osoby wraz z opiekunami mogą zgłosić się do punktu szczepień bez wcześniejszego umówienia terminu wizyty.
Realizacja szczepień odbędzie się również w ośrodkach opieki i aktywności niepełnosprawnych za pośrednictwem istniejącej już sieci punktów szczepień – w Zakładach Aktywności Zawodowej, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Centrach i Klubach Integracji Społecznej.
W proces szczepień osób z niepełnosprawnościami zaangażowane będą również Mobilne Jednostki Szczepień. Profesjonaliści medyczni będą szczepić w domach pacjentów.

Komunikat nr 7 Ministra Zdrowia z dnia 15 maja 2021 roku w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 (pełna treść poniżej).

 

Informacja z dnia 13 kwietnia 2021 roku w sprawie szczepienia ozdrowieńców przeciwko COVID-19.

 

 Rejestracja.

 
 

Opis dla osób z grupy 70+ jak zarejestrować się na szczepienie przez SMS.

 

W dniu 15 stycznia w trakcie rejestracji swoich seniorów, Państwo pytali gdzie zgłosić chęć zaszczepienia się. Chęć zaszczepienia się można zgłosić przez stronę www.gov.pl/web/szczepimysie.

 
 

 Ci z Państwa, którzy zarejestrują się przez dedykowaną infolinię odnajdą swój punkt szczepień w wyszukiwarce. 

 Udostępniono wyszukiwarkę punktów szczepień

 

W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r., opublikowanym w Dz.U. 2021 poz. 91 została doprecyzowana kolejność szczepień (rozdział 3a poniżej).

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 153) dokonuje korekty w § 28a (jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 lutego 2021 r zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 253) dokonuje korekty w § 28a w ust. 1 pkt 10 (jak poniżej). 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 336) dokonuje korekty w § 28a w ust. 1: dodany pkt 8a i pkt 10 (jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 367) dokonuje nowelizacji w kolejności szczepień (jak poniżej).

 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 415) dokonuje korekty w § 29 (jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 436) dokonuje korekty w § 29 (jak poniżej).

Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 marca 2021 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021 poz. 447), dokonuje uporządkowania dotychczasowych aktualizacji w kolejności szczepień.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 512) dokonuje zmian w koleności szczepień (Rozdział 4 § 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 546) dokonuje zmian w kolejności szczepień (§ 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 617) dokonuje zmian w kolejności szczepień (§ 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 kwietnia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 729) korekty w kolejności szczepień (§ 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 814) dokonuje zmian w kolejności szczepień (§ 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 861) dokonuje zmian w kolejności szczepień (§ 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 905) dokonuje zmian w uprawnieniach do szczepień (§ 27, jak poniżej).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 1013) dokonuje zmian w uprawnieniach do szczepień (§ 27, jak poniżej).


 Co wiemy o programie szczepień 

 Szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 mają być dobrowolne i darmowe. 

 
 Szczepienia mają być realizowane w:
  • przychodniach (POZ),
  • szpitalach,
  • szpitalach rezerwowych,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie. 
 
 

Został udostępniony kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej z grupy 1B przeciw COVID-19.

 

Formularz uproszczonej kwalifikacji do szczepienia osoby dorosłej przeciw COID-19 wersja z 15 maja 2021 roku (poniżej).

 

Formularz uproszczonej kwalifikacji do szczepienia osoby niepełnoletniej przeciw COID-19 wersja z 7 czerwca 2021 roku (poniżej).

 

Formularz uproszczonej kwalifikacji do szczepienia osoby niepełnoletniej przeciw COID-19 wersja z 17 maja 2021 roku (poniżej).

 

 Poniżej ulotka dla pacjenta szczepionki przeciw COVID-19 firmy BioNTech (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) z dnia 21 grudnia 2020r.

 

 Ulotka Comirnaty (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) w wersji z 28 stycznia 2021 roku poniżej.

 

 Ulotka Comirnaty (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) w wersji z 23 lutego 2021 roku poniżej.

 

 Ulotka Comirnaty (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) w wersji z 26 marca 2021 roku poniżej.

 

 Ulotka Comirnaty (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) w wersji z 14 kwietnia 2021 roku poniżej.

 

Ulotka Comirnaty (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) w wersji z 17 maja 2021 roku poniżej.

 

Ulotka Comirnaty (Pfizer, BioNTech Manufacturing GmbH) w wersji z 31 maja 2021 roku poniżej.

 

 Poniżej ulotka dla pacjenta szczepionki COVID-19 firmy Moderna ze stycznia 2021 roku.

 

 29 stycznia 2021r., Komisja Europejska (KE) wydała zgodę na warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki wektorowej przeciwko COVID-19 „ChAdOx1-S” firmy AstraZeneca. Poniżej ulotka dla pacjenta szczepionki przeciwko COVID-19 „ChAdOx1-S” firmy AstraZeneca ze stycznia 2021 roku.

  Poniżej ulotka dla pacjenta szczepionki COVID-19 firmy Janssen z marca 2021 roku.

 
 

 Polska została podłączona do systemu Unijnych Certyfikatów Covid
1 czerwca 2021 roku Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca. Najważniejsze informacje o tym rozwiązaniu będzie można znaleźć w języku polskim i angielskim na stronie gov.pl/certyfikat.
"Polska z sukcesem zakończyła procedurę przyłączenia do centralnego rozwiązania technicznego Unijnych Certyfikatów Covid utrzymywanego przez Komisję Europejską. Nasz kraj jest w grupie siedmiu państw, które są już gotowe do wydawania certyfikatów w pierwszym możliwym terminie, czyli od 1 czerwca" - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Unijny Certyfikat Covid jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiającym weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego.