Profilaktyka - Europejski tydzień szczepień


Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia

 

 Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby lub nerek, coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.
 Nowoczesna medycyna oraz ogromna wiedza na temat szczepień dorosłych pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia dorosłych w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi czy RSV.
 Zaproszeni eksperci na konferencjach z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, przedstawią dostosowane kalendarze szczepień dorosłych, do stanu zdrowia, wieku, zawodu i stylu życia pacjenta. Wyjaśnią, dlaczego szczepienia są tak bardzo potrzebne osobom dorosłym, zwłaszcza pacjentom z różnymi chorobami towarzyszącymi. Na przykładzie pacjentów z cukrzycą, pacjentów kardiologicznych, pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, pacjentów z chorobami reumatologicznymi wykładowcy przedstawią dowody, ukazujące korzyści ze szczepień nie tylko u osób zdrowych, ale również wskazują, jak bardzo szczepienia potrzebne są osobom starszym oraz pacjentom z chorobami cywilizacyjnymi, a nawet pacjentom z zaburzeniami odporności.
 Ważnym tematem odbywających się spotkań są również sposoby komunikacji o szczepieniach osób dorosłych. Skuteczna komunikacja wymaga zastosowania różnorodnych sposobów, które uwzględniają obawy, wątpliwości oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Jak rozmawiać o szczepieniach w różnych sytuacjach, jak nie dać się złapać w pułapkę fałszywych informacji o szczepieniach, gdzie szukać pewnych, opartych na faktach informacji o szczepieniach oraz jak dopasować kalendarz szczepień do konkretnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.
Źródło: ptwakc.org.pl/2024/03/19/konferencja-w-nizp-pzh-pib-z-okazji-europejskiego-tygodnia-szczepien-kalendarze-szczepien-doroslych/