Profilaktyka - Od urodzenia


 Profilaktyka od chwili narodzin dziecka.

 Podejmowanie działań profilaktycznych od chwili narodzin dziecka to troska o jego prawidłowy rozwój. Niezwykle ważne jest otoczenie dziecka odpowiednią opieką.  Okres noworodkowy to czas, kiedy dziecko przyzwyczaja się do nowego otoczenia.
 Noworodkiem nazywamy dziecko urodzone o czasie, w pierwszych 4 tygodniach życia. Za wcześniaka uważa się dziecko urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży. Pierwsze dni i tygodnie po porodzie to ważny czas dla dziecka. Wtedy noworodek przystosowuje się do życia poza organizmem mamy, a w jego organizmie zachodzi wiele zmian.
U wszystkich nowo narodzonych dzieci wykonuje się badania przesiewowe. Umożliwiają one wczesne wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykonywanych jest około 30 badań i testów, m.in w kierunku wykrycia:
    chorób genetycznych: fenyloketonurii, wrodzonej niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, rdzeniowego zaniku mięśni (SMA),
    wad rozwojowych: badanie pulsoksymetryczne – wykrywa wady serca, badanie wzroku u wcześniaków, badanie słuchu w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.
 Szczepienia rozpoczynają się już w ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka. Każdy noworodek, u którego nie występują wyraźne przeciwwskazania medyczne, powinien przed opuszczeniem oddziału noworodkowego zostać zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) oraz gruźlicy. 

 W pierwszych tygodniach życia dziecka rodzicom pomaga położna POZ. W czasie „wizyt patronażowych” położna ocenia stan zdrowia matki i dziecka. Udziela wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji noworodka, w tym techniki kąpieli noworodka, pielęgnowania skóry i pępka. Bardzo ważnym elementem wizyt jest obserwacja sposobu karmienia noworodka i wspieranie matki w karmieniu naturalnym.
    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Karm piersią także wtedy, gdy równolegle podajesz żywność uzupełniającą – do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

  • Składniki zawarte w kobiecym pokarmie wspomagają rozwój między innymi układów: pokarmowego, nerwowego, immunologicznego.
  • Lekarze podkreślają, że karmienie piersią minimalizuje ryzyko zachorowania na raka piersi. Korzyści ma nie tylko dziecko, ale też mama.
  • Karmienie piersią dla wielu kobiet może nie być łatwym zadaniem. Wsparcie bliskich, a także położnej znacznie podnosi szanse na długie i skuteczne karmienie. Dlatego jeśli karmisz piersią, nie bój się prosić o pomoc.

 Korzyści z karmienia piersią..    Więcej 

 Źródło: bydgoszczinformuje.pl/o-profilaktyce-zdrowia-noworodka-i-wczesniaka-w-bydgoskim-oddziale-nfz/

Profilaktyka zdrowia noworodka i wcześniaka