Warto wiedzieć - światowy dzień zdrowia


 7 kwietnia obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia, którego globalnym organizatorem jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO World Health Organization). Jest to doskonała okazja, aby zastanowić się nad tym, jakie zachowania zdrowotne na co dzień możemy wprowadzić, aby zadbać o siebie i swoje zdrowie.
W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia podpowiadamy, jaki wpływ na zdrowie mają nasze codzienne wybory.
Twoje zdrowie - masz na nie największy wpływ
Nasze zdrowie zależy od wielu czynników, z których wiele sami możemy kontrolować. Aktywność fizyczna, sposób odżywiania, nawodnienie organizmu, umiejętności radzenia sobie ze stresem, sen, stosowanie używek, zachowania seksualne - to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.
Profilaktyka zdrowotna…
… to twój sprzymierzeniec w dbaniu o dłuższe życie w zdrowiu. Zdrowie to nie tylko brak chorób, to także stan równowagi fizycznej, psychicznej i społecznej. Niech Światowy Dzień Zdrowia będzie inspiracją do podejmowania świadomych decyzji dotyczących naszego zdrowia każdego dnia. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
Jakie badania w twoim wieku powinieneś wykonać i gdzie?
NFZ zachęca do skorzystania z bezpłatnego kalendarza badań. Wystarczy wejść na stronę Akademia NFZ i w kalendarzu badań otwiera się w nowej karcie zaznacz płeć i wiek.
Dowiesz się od razu, jakie badania profilaktyczne powinieneś wykonać i które placówki je realizują. Zadbaj o zdrowie swoje i rodziny. Sprawdź jakie to proste!
Zachęcamy do lektury i dystrybucji materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z informacją o cyklu NFZ „Środa z Profilaktyką”. 

 Poradnik Pacjenta
Potrzebujesz szczegółowych informacji na temat profilaktyki i programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia?
 Jak się chronić przed rakiem szyjki macicy?
 Mammografia, samobadanie piersi. Jak skorzystać z profilaktycznych badań? 
 Rocznie dowiaduje się o nim aż 20 tysięcy kobiet. Rak piersi – jak mu skutecznie zapobiegać?
 Szczepienie przeciw HPV uchroni Twoje dziecko przed rakiem. ..  i  Więcej    
Profilaktyka to męska sprawa..   Więcej 
Czerniak - niebezpieczny nowotwór skóry – jak się przed nim chronić?   

 Środy z Profilaktyką
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.
 Źródło: nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/swiatowy-dzien-zdrowia-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,655.html